Živoucí zahrada

Máte-li domek se zahrádkou je vám jasné, že jde o spoustu práce. Sázíte květiny, případně zeleninu, sekáte a sekáte… Všimli jste si, že v poslední době se vám na zahradě objevuje čím dál méně motýlů?

Pokud máte svoji zahradu, můžete ji využít kromě radosti pro sebe samé i v radost pro volně žijící zvířata a tím pádem spojit svůj koníček s něčím užitečným.
zahradní kytičky
Poslední dobou se všude propírá zvyšování teplot a s nimi související větší sucho. Tím trpí nejen rostliny, jak jste si jistě všimli, ale i zvířata. Ptáčci, zajíci, ježci, kuny a mnohá další zvířata trpí těmito změnami. Pokud jim chcete pomoci, je k tomu zahrádka tím pravým. Mistička s vodou (a nejlépe několik mističek) může drobnějším zvířátkům velmi pomoci. A nemusíte používat žádné ošklivé plastové nádobky, které vám zbyly jako obaly po potravinách. Pokud máte příležitost navštívit například některé keramické trhy, můžete si všimnout, že se dají sehnat nádherná keramická pítka nejen pro ptáčky. Většinou jde o větší mističku, na které je například keramická soška ptáčka. Prodávají se i pítka závěsná, což je skvělá varianta, pokud máte doma kočky. Takové pítko můžete zavěsit například ze střechy pergoly.
Není však problémem vyrobit si pítko vlastní. Stačí k tomu jakákoliv keramická či jiná nádoba, můžete ji například zasadit do země a kolem ní vypěstovat krásné květiny a keříky dle vaší fantazie a preferencí. Získáte tím krásné, nenáročné jezírko a vděčnost všech zvířátek.
motýl na květu
Pokud byste rádi pomohly i hmyzu, který začíná být taktéž v ohrožení, je vhodné sekat trávu na vyšší výšku. Pomůže to nejen hmyzu ale i samotné trávě, která lépe udrží to málo vody, které získá. Pokud máte možnost, můžete část zahrady nechat s trávou přerostlou, ideálně i s lučním kvítím. Taková menší „džungle“ je pro hmyz ideální a existují i například speciální směsi semínek nazvané „Směs pro motýly“, to je naprosto ideální volba. Pomoc životu v zahradě se vám prostě vyplatí. Odmění se vám za to živoucím bzukotem i zpěvem ptáků, které přiláká hmyz.

5 roky ago