Ultimate frisbee

Pojem frisbee asi většina z nás už někdy zaslechla. Frisbee je obvykle plastový létající disk, respektive sport, při kterém se tento disk používá.

Ve hře proti sobě hrají dvě družstva. Každé družstvo se skládá ze sedmi hráčů. Vítězí ten tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů.

Ultimate frisbee se hraje na hřišti o rozměrech cca 100×37 metrů. Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů. Pro rekreační účely hry však postačí větší travnatá plocha v parku či louka.

Pravidla hry

Družstvo získá bod tehdy, když hráč chytne disk v koncové zóně, na kterou jeho tým útočí. Disk se může pohybovat pouze nahráváním od hráče k hráči, nesmí se s ním běhat. Zatímco tým s diskem se snaží postupovat ke koncové zóně, obránci se snaží zastavit tento postup a získat disk tak, že vynutí ztrátu disku.

Za ztrátu disku se považují situace kdy:
· útočník neodhodí disk do 10 sekund,
· nahrávka je zachycená nebo sražená protihráčem,
· disk se dotkne země,
· přihrávka je chycena hráčem v autu,
· útočníci si disk podají,
· hráč chytne vlastní přihrávku.

Hru neřídí rozhodčí, takže všechny přestupky a fauly jsou hlášeny samotnými hráči. Na hráče je kladena odpovědnost za fair play.

Jak disk házet

Důležitá je koordinace pohybu paže a prudkého švihu zápěstí. Pohyb udává disku rychlost, směr a rotaci kolem vlastní osy. Nejdůležitější a konečnou fází odhodu je švih zápěstí.

Odhod začínejte krátkým pohybem paže, následuje pohyb, až se veškerá kinetická energie nápřahu přenese švihem zápěstí do pohybu disku.

Změnu dráhy letu docílíme náklonem disku na jednu nebo druhou stranu. Pro rovný let vypusťte disk z ruky vodorovně.
Důležitý je také správný postoj hráče. Zaujměte před odhodem tzv. střehový postoj – širší stoj rozkročný, nohy v kolenou mírně pokrčte, disk přidržujte oběma rukama volně před tělem.

Základní principy hry už znáte. Nezbývá než si pořídit disk a vyrazit ven. Disky jsou různých druhů, barev, velikostí a hmotností. Ty nejlevnější seženete okolo 300 Kč.

1 rokem ago