Zeolit nejen do pískové filtrace

Zeolit je považován za univerzální prostředek v domácnostech i na zahradách. Je to novodobý kámen mudrců, jehož vlastnosti lidem pomáhají udržet v čistotě prostředí, kde se pohybují. Pomáhá i při uskladňování ovoce a zeleniny, likviduje zápach, plísně a hnilobu. Nejčastěji se však využívá jako filtrační médium.
fontána před vilou.jpg

Filtrace v bazénech

Filtrovat vodu ve stojatých nádržích je nezbytné všude tam, kde nedochází k tzv. samočisticímu procesu. Stojaté vody se v přírodě čistí složitými biologickými mechanismy ve spojení s vodními rostlinami a živočichy. V bazénech pro koupání se čištění provádí filtračním zařízením s čerpadlem a filtrační patronou, kde se nejčastěji používá křemičitý písek. Ten lze nahradit i zeolitem, který neodstraňuje pouze mechanické nečistoty, ale i ionty amoniaku, vznikající jako produkty látkové výměny na povrchu lidského těla.

Výživa trávníku

Příměs zeolitu do zeminy pomáhá lépe vyživit kořenový systém trávníku optimalizací pH půdy. Tím se výrazně omezí výskyt mechu a nežádoucího plevele. Je to nesmírně pórovitý materiál, který zadržuje v půdě vlhkost, trávník je i v parném létě svěží a sytě zelený.
fontána u bazénu.jpg

Podestýlka

Ideální materiál pro podestýlku pro kočky a malé hlodavce. Výborně pohlcuje pachy, mnohem lépe, než bentonit, hobliny, písek a lisovaný papír. Zároveň se tím omezí i výskyt bakterií, plísní a hmyzu. Zapáchající toaleta domácích mazlíčků je jedením z důvodů, proč se jich lidé zbavují, ovšem se zeolitem se situace rapidně mění.

Uskladnění zeleniny a ovoce

Stačí pokládat plody na vrstvu sypkého drceného kamene a rizika vzniku hniloby a plísní se omezí až o dvacet procent. Kámen reguluje vlhkost, působí antitoxicky, eliminuje nežádoucí rozkladné procesy a prodlouží dobu skladování o několik týdnů. Tímto způsobem lze uskladnit nejen ovoce a zeleninu, ale i kukuřici a obilí.

6 roky ago