Výlety v noci? Proč ne!

Když se řekne výlety a procházky, většina z nás na ně vyráží nejlépe brzo ráno, kolem poledne, případně odpoledne. Klíčové však pro nás je, aby bylo ještě světlo. Je pro chození na výlety nutné, aby bylo světlo? Nemyslíme si.

rozsvíceno ve stanu

Noční výlety mají své kouzlo. Padající tma dokáže člověka zrelaxovat, přiblížit ho jeho Středu, zaměřit ho na to důležité, co v jeho životě je, pomoci mu utřídit myšlenky a celkově uklidnit mysl. Když vyjdete ven za tmy, venku je hned méně myšlenkového smogu, a Vy se můžete cítit svobodněji, prostě méně zahlceně.

 

Asi je však jasné, že pro výlety za tmy platí trochu jiná pravidla než pro výlety ve dne.

 

Předně musíte naplánovat cestu s ohledem na to, že je možné, že neuvidíte, kam budete šlapat, nebo že půjdete s baterkou. Není proto vhodné vybírat úplně složité a členité terény, jelikož hrozí nebezpečí úrazu. Pokud však chcete zdolávat náročnější terén i v noci, bude dobré pořídit si čelovku, abyste měli volné ruce.

noční jízda autem

Další věc, kterou byste měli brát v potaz, je možná přítomnost zvířat. Ta totiž v noci vycházejí ze svých skrýší a je možné, že nějaká potkáte. Zajíc, srnka či ježek Vám pravděpodobně neublíží, měli byste se však držet na pozoru před divokými prasaty. Pokud se s nějakým střetnete, je nejlepší vylézt na strom – některá prasata jsou však tak trpělivá, že si na Vás mohou počkat i pod stromem. Dle toho, kde žijete, byste si měli dávat pozor i například na vlky a medvědy. Budete-li se v průběhu výletu vyskytovat v nějaké civilizovanější oblasti, dávejte si pozor i na lidi – nikdy nevíte, s kým budete mít tu čest, a večer je střetnutí s různými nebezpečnými individui pravděpodobnější. Hodí se tedy mít s sebou alespoň pepřový sprej. Pro případ nouze je vhodné si s sebou vzít i mobilní telefon.

 

Jelikož v noci nejezdí skoro žádné spoje (nebo jich jezdí málo), ideální je přesouvat se z místa na místo autem. Pokud ho však nevlastníte, nezoufejte – na místě v přírodě můžete za vhodných podmínek i přespat (nezapomeňte tedy spacák) a jet domů ráno s prvním spojem.

 

Věříme, že si noční výletování užijete. Ve všech případech však nezapomeňte na bezpečnost.


5 roky ago