Nezapomínejte na kompostér

Součástí každé zahrady by měl být kompost, anebo kompostér. Jde o důležitý doplněk , který slouží nejen k ukládání organického odpadu, ale i jako zdroj hnojiva pro okrasné nebo užitkové záhony.
kompost na zahradě.jpg

Organické složky kompostu

Každý kompost lze považovat za živoucí organismus. Může to znít poněkud nevkusně, až odporně, ale měli bychom se k němu chovat s patřičnou úctou. Kvalita kompostu se totiž patřičně projeví na úrodě, která může být plná toxického odpadu, anebo obsahovat výživné složky.
čerstvý kompost.jpg
Především pamatujte na to, že tam nepatří shnilé ovoce a zelenina. Hniloba totiž obsahuje toxiny, které mohou nepříznivě ovlivnit budoucí úrodu na záhonu. Dále tam nevkládejte větve, které se nemohou rychle rozložit, v zásadě platí, že dřevo, které neustřihnete nůžkami, byst e do kompostu dávat neměli. Menší množství hoblin nebo pilin tam však můžete vysypat naprosto bez problémů.
V ideálním případě tedy ve výplni kompostéru můžete kombinovat odřezky ovoce a zeleniny, trus býložravců, slupky od brambor, banánů, jablek, posekanou trávu, listí z ovocných stromů (kromě ořechového).

Pečivo a maso

Do kompostéru neukládejte zbytky jídla z talíře ani z hrnce, pouze pokud se jedná o zeleninové nebo ovocné saláty, smoothies, koktejly, vegetariánská jídla apod. Nepatří tam tedy žádné masité pokrmy a dokonce ani pečivo. Rozkládající se maso a zbytky pečiva totiž mohou lákat nejen drobné hlodavce, ale i ty větší, např. potkany. Nevadí však skořápky vajec, které obsahují velké množství vápníku, a ten je pro většinu výpěstků na záhonech prospěšný. Dávejte také pozor na plevel, ten se v kvalitním humusu může snadno množit a vy pak budete mít zbytečné starosti s pletím záhonu.
A snad nikoho nenapadne zásobovat tuto část zahrady chemickými přípravky. To je, jako bychom si sypali přímo na talíř louh na čištění odpadu v kuchyňském dřezu.
malé rostlinky.jpg

Dbejte na vlhkost

Mikroorganismy se uvnitř kompostéru mohou množit pouze tehdy, bude-li uvnitř dostatečně vlhký. Na hromadě suchého sena se vám zkrátka nic neuchytí. Vlhkost by ale neměla být přílišná, poněvadž uvnitř namísto těch správných bakterií začne bujet hnilobný proces.

6 roky ago