Koupi psa si dobře rozmyslete

50% českých domácností má psa a celkový počet psů v ČR jsou 2 miliony. Dnes je často diskutované téma např. množení psů bez PP, přesto mi přijde mnohem důležitější upozornit na finanční stránku chovu psa. Hodně lidí řeší, kolik stojí koupě štěněte, ale neuvědomují si, že ve výsledku je tato částka téměř zanedbatelná. Samozřejmě finanční náročnost se liší podle plemena, něco jiného je čivava a něco jiného je bernardýn, přesto částky mohou být vyšší, než se na první pohled zdá. Další často opomíjeným faktem je časová náročnost.
 

Finance a problémy s tím spojené

 Někdo by mohl namítat, že na psovi se dá např. v krmení ušetřit, pokud ho budeme krmit levným supermarketovým krmivem nebo bude dojídat zbytky. Bohužel si tito lidé neuvědomují, jaké problémy svému psovi působí. Tato krmiva jsou pro psí organismus zcela nevhodná a negativní účinky z levného typu krmení působí obdobně jako u člověka (např. propuknutí civilizačních chorob). Dnes není výjimkou pes s cukrovkou (projevujte zvýšenou pozornost, pokud Váš pes pije více než obvykle) a varujícím znakem je i to, že dnes každý třetí pes trpí demencí, která se projevuje podobně jako u lidí (např. dezorientace či problémy s čistotností).
Další nemalou částku necháte u veterináře. Přesto, že je povinné jen očkování na vzteklinu, nikdy nevíte, co se může Vašemu do té doby vitálnímu a zcela zdravému parťákovi přihodit. Někdy se objeví nemoc, kdy pes následně bude potřebovat trvalou veterinární péči a v tu chvíli měsíční účet u veterináře může být stejně vysoký jako Váš nájem. Samozřejmě se to týká spíše menšího procenta majitelů, pravděpodobně ale nikdo z náš nebude chtít sdílet společnou domácnost se zablešeným či jinak základně neudržovaným psem – to však taky něco stojí. V podstatě méně člověk může člověk utratit za potřeby pro psa (odvozeno z destrukčnosti daného jedince) nebo roční povinné poplatky.
pejsek na zádech

Čas si vždycky udělám

 Opět se zde objevuje problém psích “civilizačních chorob“. Jak lidé, tak i psi žijí stále méně aktivně. Ani jeden z nás však nebyl stvořen pro líný způsob života, proto se to projevuje při nejmenším na fyzické stránce jak lidí, tak i psů. Psi jsou obézní, čímž trpí hlavně klouby a krevní soustava. Ve vyšším věku se může objevit již zmiňovaná demence. Neaktivní zvíře nebude spokojené ani po stránce psychické. Objevuje se až příliš mnoho inzerátů, kde lidé chtějí udat svého psa z důvodu špatného chování v bytě apod. Většina problémů však plyne z toho, že pes je min. 8 hodin denně zavřen doma sám a po příchodu domů je pro “páníčky“ trasa okolo sídliště moc. Pak se objevují psi, kteří nedokáží snést samotu a vše v bytě devastují.
pejsek mezi dětmi

Má to tedy cenu?

 Pes je úžasné zvíře, ale jeho koupě by se neměla brát na lehkou váhu. Nejdříve pořádně zvažte Vaše finanční i časové možnosti, a pak si teprve jeďte vybírat štěňátko. Když se potom objeví neplánovaná situace, nemusíte být tak překvapení. Pes je závazek na zhruba jedno desetiletí, což je doba, během které se může leccos stát, proto se vyvarujte ukvapené, nepromyšlené koupi. Dobu čekání Vám pejsek kupovaný promyšleně skvěle vynahradí.

8 roky ago