Dvě deci bio, prosím

Říkáte si, jak je možné udržet víno zdravé bez chemických postřiků proti chorobám a škůdcům? Jde to. Někdo bude tvrdit, že bio víno se vlastně vyrábí tak, jak víno vyráběli naši předci před sto lety, není to však úplně pravda.
hrozny ve vinici
Některé podobné principy se při výrobě se sice používají, ale mnohem propracovaněji, na mnohem vyšší technologické úrovni, výrobci mají k dispozici přípravky přírodního původu, proti škůdcům se využívají predátoři, kteří se buď uměle vysazují, nebo se přímo na vinohradu namnoží používáním mnohem šetrnějších metod.

Omezením dodávky průmyslových hnojiv se pak posiluje odolnost vůči chorobám, protože keře, které jsou bohatě hnojené umělými hnojivy, jsou sice v bujném růstu a jsou schopné dát velké výnosy, ale také jsou mnohem náchylnější k chorobám.

Bio vinaři dnes mají k dispozici velmi propracovanou metodu využití poměrně jednoduchých látek, jako je hydrogenuhličitan draselný, rostlinné oleje, výtažky z rostlin, některé speciální horniny, pomocí kterých omezují tlak chorob nebo navozují vlastní obranyschopnou reakci rostlin.
Na přeplněném trhu s vínem je po bio vínu stále větší poptávka, je sice o něco dražší než „klasické“ víno, zhruba o 25 procent, ale tím poptávka po něm neklesá.

Jak si máte mezi bio víny vybrat?To je jednoduché, úplně stejně, jako u vín „klasických“ – ochutnávejte, degustujte.
Se skladováním, pokud jste zvyklí mít láhve vína ve stojanu v kuchyni, to bude jiné, vzhledem k nižšímu obsahu síry, menší nebo žádné filtraci a bez stabilizačních látek, by je takové skladování zničilo velmi rychle. Pokud nemáte k dispozici chladný sklep, pak s bio vínem jedině do lednice, to samé platí i o obchodu, kam si půjdete bio víno koupit, pokud jsou lahve vystavené ve výloze, kam praží slunce, raději tento obchod ani nenavštěvujte, bio vína musí být uchovávána v chladu.
sklenka vína
Pití vína není jen tak nějaké popíjení nápoje, je to zážitek, milovník vína ho zkoumá, zajímá se o jeho původ, umí o něm diskutovat, a každého jistě potěší, když zjistí, že pije bio víno, které bylo pěstované způsobem, který neškodí ani přírodě, ani zdraví člověka.

12 měsíců ago