Proč využívat webovou aplikaci a dát jí přednost před desktopovým řešením

Zkuste si představit situaci, že máte vybudované firemní zázemí, řekněme o stovce uživatelů, kteří potřebují komunikovat s datovou firemní centrálou a provádět v databázi průběžné změny. Můžete to provést buď instalací aplikace na stolní počítač či notebook u každého uživatele zvlášť, která bude přistupovat k centrálním datům, anebo uživatelům pouze oznámit adresu aplikace, která tuto činnost bude provádět přes webové rozhraní přímo na serveru. Brzy pochopíte, že ta druhá možnost nabízí mnoho předností:

práce na počítači

Odpadne složité obíhání pracovišť kvůli závadám desktop aplikací – aplikace nainstalovaná na počítačích je potenciálním zdrojem problémů, čím více počítačů je připojeno do sítě, tím větší pravděpodobnost, že na některém z nich aplikace přestane z nejrůznějších důvodů správně fungovat. Jestliže bude aplikace pouze jedna, a bude běžet pouze na severu, kam se každý připojí přes webový prohlížeč, žádné pobíhání mezi klienty nebudete řešit. Maximálně instalaci nových verzí prohlížečů, což obvykle každý zvládne sám, anebo ne, ale váš zásah bude snadný.

pracovní činnost ve firmě

Databáze na serveru se chová jako centrální – na tomto jednoduchém principu je postavena řada funkčních a prosperujících firemních zázemí. Do jedné databáze, běžící přes web na serveru, přistupují desítky, či stovky klientů současně, a každý z nich provádí čtení nebo zápis (změny) v databázi. V okamžiku provedení změny se data uzamknou a otevřou se ostatním až po provedení změn, takže mají všichni k dispozici stále, nonstop, aktuální data.

Důležité je zálohování – správce vývoje aplikací Střelec Pro či jeho klienti musí mít pokryté zálohování dat i samotného programového vybavení. Provádění zálohování dat je vždy věcí dohody a pověření osob, podstatné je vyřešit, jakým způsobem, jak často a na jaká záložní média se bude provádět. Bez zálohování dat vyvstává riziko kolapsu firmy, která by tím ztratila takřka veškeré podklady pro její další fungování.

2 roky ago