Jak se zbavit blech?


Máte domácího mazlíčka, kterého nade vše milujete? Potom pro jeho pohodlí jistě uděláte mnohé. A pokud se jedná o napadení blechami, zakročíte tím spíše, že se jedná o problém, který nemusí zůstat pouze u mazlíčka, nýbrž se může stát, že přeskočí také na vás. Jak se tomu dá vyhnout?

dog-2537905_960_720

Blechy jsou jedním z nejčastějších parazitů, s nimiž se při soužití s domácími mazlíčky setkáme. Pes či kočka si je mohou donést z procházky venku či z kontaktu s jiným zablešeným jedincem. Bodání a sání krve velmi znepříjemní život nejen vašemu mazlíčkovi, ale posléze i vám. Tento drobný hmyz si totiž nevybírá, krmí se tam, kde může. Kromě nepříjemného pocitu mohou někteří jedinci přenášet také nemoci (například tularémii). Řešení problémů musí nastat co nejdříve. Jak se zbavit blech?

flea-63043_960_720

Boj s tímto obtížným hmyzem si můžeme rozdělit na dvě části:

  1. Odblešení mazlíčka

Logicky se jedná o první krok, protože kdybychom to udělali opačně, moc úspěchu bychom nesklidili a celý proces by se musel opakovat. Jak na to? Zbavit se musíme těch jedinců, kteří se ukrývají v srsti zvířete. Nejúčinnějším způsobem se tak jeví umýt mazlíčka šamponem (nejlépe antiparazitním) a při rozčesávání srsti použít speciální hřeben, který kromě blech vyčeše také jejich vajíčka. Po koupeli je důležitá prevence – antiparazitní obojky, spreje nebo spot-ony.

  1. Úklid domácnosti

V srsti zvířete se zbavíme pouze části bleší populace – až 80 % z nich se totiž nachází v mazlíčkově okolí. Musíme tedy vyčistit všechna místa, kde se mazlíček pohybuje (pelíšek, sedačka, oblíbená deka či kobereček, všechny textilie, tkaniny a kožešiny, které s ním přišli do styku).

Jedná se o velmi odolný druh hmyzu, který vydrží hladovět i několik měsíců, přičemž naklade stovky vajíček, z nichž se brzy vylíhnou noví jedinci. Takže aby se celá situace neopakovala pravidelně a důkladně vysáváme, nevynecháváme žádné škvíry, spáry, textilie ani koberce. Pravidelně také čistíme vysavač, vajíčka se totiž mohou vyskytovat po vysání i v něm. Při čištění je vhodné použít dezinfekční prostředky působící proti tomuto obtížnému hmyzu.

3 roky ago