Uvažujete o vylepšení fasády vašeho domu kamenným obkladem? Chcete například docílit podoby horských chat, kde se kombinuje kámen s bílou vápennou omítkou? Dobře vypadá i barevný křemenec neboli kvarcit na lehce krémové fasádě, kde doplní plastová okna v dřevěném dekoru a vytvoří tím zajímavý architektonický prvek. Otázkou pak zůstává, jak a čím kamenný obklad upevnit na již zateplenou fasádu, aby na svém místě držel po dobu mnoha desítek let, bez ohledu na povětrnostní vlivy. Kotvení kamenného obkladu lze provést také injektážními kotvami Spiral Anksys. Je to revoluční, patentově chráněný systém kotvení mnoha stavebních prvků do celé řady materiálů, a to jak v interiéru, tak i ve venkovním prostředí. Oč se tedy jedná?
Injektážní kotvy Spiral Anksys se zhotovují do podoby dutých ocelových válečků ze síťovaného plechu. Na první pohled možná vcelku nezajímavé řešení, veskrze primitivní, ovšem nenechte se mást pouhým vzhledem kotev, ve skutečnosti je právě plechová síťka zásadním momentem, díky němuž lze docílit velmi precizního a spolehlivého řešení kotvení i poměrně těžkých obkladových materiálů. Jakmile se kotva zasune do předvrtaného otvoru, vyplní se montážní pěnou. Pěna pronikne skrze otvory v síti a spojí kotvu se svým okolím.
Vzniklý spoj vzdáleně připomíná armování betonu ocelovým pletivem nebo dráty, tam se také spojí ocel s betonem za vzniku velmi soudržného a konstrukčně pevného spoje. Injektážní kotvy Spiral Anksys nachází uplatnění i v jiných projektech, nejen v případě kotvení obkladového kamene na zateplenou fasádu, využívají se pro pokládku fasádního polystyrenu či minerální vaty, pro zateplování či snižování stropů včetně dřevostaveb, pro výstavbu tzv. provětrávaných fasád, anebo pro kotvení různých stavebních prvků, jako je například dřevěná pergola nebo garážové stání.